Bilimsel arastirma Ödevi,Genel Ödevleri,
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Genel
Bilimsel Arastirma

Bilimsel araştırma, sosyal ve fiziksel olgular hakkında yeni gerçekleri keşfetmek, yeni ilişkilere ve sonuçlara ulaşmak için sistematik, planlı ve bazen kontrollü olarak yapılan bilimsel bir çalışmadır.

Bilimsel araştırma sonucunda elde edilen bilgilerin sistematik ve kontrollu olması, tümdengelim veya tümevarım yöntemi ile elde edilmesi, elde edilen bilginin deney yoluyla test edilmesi . ve incelemeye tabi tutulması, bilim adamları tarafından tartışılıp doğruluğunun kabul edilmesi gerekmektedir.

Bilimsel araştırma sonuçlarının objektif olabilimesi için sayılarla ifade edilen verilerin toplanması ve sonuçların sayısal olarak ifade edilmesi sıkça başvurulan bir tekniktir. Araştırma, literatürde bulunmayan “yeni bilgi” üretmeye çalışır ve bu yeni bilgi, bireyin bilmediği bir konuda aydınlanmasından, en . üst düzeyde, bilime katkı anlamına gelen yeni kuramların bulunmasına kadar, değişen tür ve düzeyde olabilir.

Bilimsel araştırma bir şeyi empoze etmek maksadı değil, problemleri tanımlayarak bu problemleri çözmeye yönelik, yansız ve sistemli bir süreç olmak zorundadır. Araştırma ile, araştırmacının ya da bir başkasının istediği değil, olası tüm eleştiriler karşısında dayanıklı bir sonuca varmak amaçlanır. Ayrıca olumsuzluklardan kaçınmak ve objektif bir sonuca ulaşabilmek için araştırmada, olabildiğince sayılarla ifade edilebilen veriler toplanır ve sonuçlar sayılarla ifade edilir. Bilimsel araştırmanın yöntemi belirlenmiş olduğu için, bir başkası tarafından tekrar edilebilir niteliktedir.

Ekleyen: Dersler - 03.01.2012 - 1500 Okuma - 0 Yorum
« Önceki Sonraki »
Genel
Zeugma
Agilköy
Oyun çubugu
Coase Teoremi
Altan Öymen
Hasandagi
Dennis Ritchie
Siran Beldeleri Ve Köyler
Bilimsel Arastirma
Yazilim
Zilkade
Yemek Borusu
Fatih Kisaparmak
Çapa
Diferansiyel (anlam Ayrim
Yüksek Sadakat (grup
Anzoátegui, Tolima
Mariner High School
Karsiliklilik (fotograf&#
Det
Tüm Genel

 
 
Copyright © 2007 ders.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
0.2435 saniyede üretildi. //V3.1
Dostlarımız:  Bilği - Sohbet

Siteni Ekle Sitekayit.com Ödev