Türkiyenin İklim Özellikleri.. Ödevi,Coğrafya Ödevleri,
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Coğrafya
Türkiyenin İklim Özellikleri..
Matematik Konumu ve EtkileriTürkiye, Kuzey Yarım Küre’de, 36-42 derece kuzey enlemleriyle 26-45 derece doğu boylamlarında arasında yer alır. Bu durumu ülkenin kutuptan çok Ekvator’a yakın olmasına ve ılıman kuşakta bulunmasına neden olmuştur. Bu durum, Türkiye’nin iklimi üzerinde etkili olmaktadır. Onun için Türkiye’nin iklimi ne kutup bölgelerindeki kadar soğuk, ne de ekvatoral bölgedeki kadar sıcak ve yağışlıdır.Özel Konum ve EtkileriTürkiye özel konum bakımından çok çeşitli özelliklere sahiptir. Bunlar aşağıdaki başlıklar halinde belirtilir.· Asya, Avrupa ve Afrika kıt’alarından oluşan ve Dünya Adası olarak isimlendirilen kara parçaları arasında menteşe durumundadır. Doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi birbirine bağlar.· Türkiye dünya üzerinde iki kıtada toprakları bulunan üç ülkeden (diğerleri Rusya Federasyonu ve Mısır’dır) biridir.· Kafkas, balkan ve Orta Doğu ülkeleri arasındadır.· Doğu Akdeniz’de bir yarım ada durumunda olup üç tarafı denizlerle çevrilidir.· İstanbul ve Çanakkale boğazlarıyla Ege denizi üzerinden Akdeniz’e, oradan da okyanuslara bağlantısı vardır.Türkiye çok çeşitli yönlerden bir köprü görevi yapar:
Ø Asya ile Avrupa Kıt’aları arasında,Ø Avrupa ülkeleriyle Orta Doğu ülkeleri arasında,Ø Batı ile Doğu ülkeleri arasında,Ø Müslüman ülkeleri ile Hristiyan ülkeleri arasında,Ø Sanayi ülkeleri ile petrol ve tarım ülkeleri arasında,Ø Doğu kültürü ile Batı kültürü arasında,Ø Serbest ekonomi düzeni uygulayan ülkelerle devletçi ekonomi düzeni uygulayan ülkeler arasında köprü görevi yapmaktadır.
Türkiye Asya ile Avrupa kıt’alarında bulunan sekiz ülke ile sınır komşusudur. Türkiye biri büyük (Anadolu) diğeri küçük (Trakya) iki yarımadadan oluşan bir ülkedir. Dünya üzerinde sayılı ülke, bu kadar çok ülkelerle sınır komşusudur. Çok ülkeyle sınır komşusu olmak, jeopolitik yönden olumsuz bir özelliktir. Ayrıca bu sınırların uzun olması ve topoğafik engellerin bulunmaması da Türkiye için sorunlar yaratmaktadır

Ekleyen: Fizik Dersleri - 03.01.2012 - 1916 Okuma - 6 Yorum
« Önceki Sonraki »
Coğrafya
Kıtalar Ve Okyanuslar
Kitalar Ve Okyanuslar
Dünyanın Oluşumu Ve İç Ya
Atmosfer Ve Özellikleri
Dünyanın Şekli Ve Hareket
Dönem ödevi
Türkiyenin Matematiksel V
Türkiyenin İklim Özellikl
Türkiye’nin Büyük I
Akarsu Havzası Yüzölçümü
Mısır Piramitleri Hakkınd
Rİze
Bölgeler Coğrafyası__(ayr
İklim
Kafkasya
A Dan Z Ye Coğrafya Terim
Küresel Isınma
Dünyada Ve Türkiyede Nüfu
TÜrkİye’ De Akarsu
Denizcilik Terimleri
Tüm Coğrafya

 
 
Copyright © 2007 ders.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
0.0264 saniyede üretildi. //V3.1
Dostlarımız:  Bilği - Sohbet

Siteni Ekle Sitekayit.com Ödev